24 Mart 2010 Çarşamba

BİLİM, GÖZLEM YAPMAKLA BAŞLAR
Hayalindeki Uzayı çiz, okuluna el yapımı bir teleskop kazandır,
gökyüzünü gözlemlemeye başla...

Çocukların bilim dünyasına katkıda bulunabileceklerini fark ettirmek,
Gökbilimi küçük yaştan başlayarak çocuklara sevdirmek,
Gökbilimin yaşamın bir parçası olduğunu göstermek,
Bilim alanında yaratıcılığı artırmak,
Toplumun genelinde bilimsel bilincin geliştirilmesi, bilim eğitiminin iyileştirilmesi ve desteklenmesi,
Gökyüzüne ve dolayısıyla doğaya olan ilginin ve merakın artırılması ve
Herkes için bilim amacı ile;

Amatör Astronom Nurcan Örtügen Gök ve İ.Ü.F.F. Amatör Astronomlar Kulübü, Türkiye Genelindeki okulların teleskop sahibi olmaları için bir Sosyal Sorumluluk Projesi başlattılar. Projenin ilk etabında İstanbul il sınırları dahilindeki bir ilköğretim okulu el yapımı bir teleskop sahibi olacak. İlerleyen etaplarda diğer illerde de benzer çalışmalar ve etkinlikler düzenlenecektir.


Tamamen kişisel bütçeler ile gerçekleştirilen projenin bir özelliği de, son zamanların yeni trendi Sosyal Paylaşım (friendfeed, twitter, facebook) ağları üzerinden internet aracılığı ile bireylerin projeye gönüllü olarak destek vermesi.

(6)7-11(12) yaş arasındaki İstanbul’da okumakta olan ilköğretim öğrencileri, Hayalimdeki Uzay temalı resmi projenin resmi sitesi http://ilkteleskobum.org aracılığı ile site yetkililerine gönderip öğretmenleri eşliğinde kampanyaya katılarak, okudukları okulu el yapımı bir teleskop sahibi yapabilecekler. Gönderilen resimler internet sitesi üzerinden oylama usulü puan kazanacak ve ortalama puanı en yüksek alan öğrencinin okulu Nurcan Örtügen Gök’ün yapmış olduğu el yapımı 6” f/5 dobsonian kundak teleskop sahibi olacaktır. Teleskobun okul yetkililerine teslim edildiği gün okulda Gözlem Etkinliği organize edilecektir.

Hiç yorum yok: